Припинення підтримки застарілих операційних систем

Браузери припиняють підтримувати Windows 7 та 8.1 у 2023 році. Інгве Петтерсен, фахівець із розробки та безпеки компанії Vivaldi Technologies, пояснює проблеми, з якими стикаються браузери і чому вони припиняють підтримувати різні версії операційних систем.

Усі браузери працюють у середовищі різних операційних систем (ОС), наприклад, під Android, iOS, Linux, macOS, ChromeOS або Windows. Ці ОС надають велику кількість функціональних можливостей для запуску та роботи програм – підтримка клавіатури та миші, файлової системи та графічного прискорювача. Вони керують специфічними для цієї функціональності апаратними драйверами, тому програмам не потрібно реалізовувати все, починаючи з нуля.

Життєвий цикл ОС

Кожна операційна система регулярно отримує оновлення з виправленням багатьох помилок, додаванням нових функцій та адаптаціями до нового обладнання. Зазвичай нові функції додаються раз на кілька років, тоді як виправлення помилок (а особливо патчі безпеки) виходять набагато частіше для оновлення поточних версій ОС.

Згодом підтримка та обслуговування старих версій ОС стає більш проблематичною, тому що необхідно перевірити всі ці версії ОС на застарілому обладнанні та в таких конфігураціях, які є більш недоступними або ж їх дуже складно знайти. Також постає питання наявності ресурсів та фахівців, які знають старе обладнання та системи.

Як довго підтримується версія ОС і що буде підтримуватись, зазвичай вирішується задовго до останнього оновлення. Зазвичай протягом кількох років випускатимуться лише оновлення безпеки, і навіть їх може бути складно, а то й неможливо, розробляти в міру старіння ОС.

Коли буде досягнуто кінця життєвого циклу, оновлення припиняться, і користувачам доведеться перейти на новішу версію (якщо є можливість, то і на нове “залізо”) або жити з ризиком бути вразливим до сторонніх загроз.

За останні кілька років різні ОС досягли кінця свого життєвого циклу, наприклад, Android 6, Windows 7 (хоча можна було б заплатити за кілька років підтримки), macOS 10.12, також на початку 2023 року завершився життєвий цикл Windows 7 (розширена підтримка) та Windows 8.1.

Проблеми браузерів через різні версії ОС

Різні версії ОС викликають проблеми у браузерів. Всі ці приємні функції програм, якими керує операційна система, доступні через різні виклики функцій, які називають SDK і API. Вони мають тенденцію змінюватися, нові додаються, а старі видаляються в нових версіях ОС, а це означає, що для підтримки старих операційних систем необхідно написати спеціальний код, щоб адаптуватися до змін, і всі ці варіанти необхідно протестувати на відповідному обладнанні, яке, як вже згадувалося, можливо важко знайти. Ці адаптації також мають тенденцію ускладнювати логіку коду, роблячи підтримку і тестування складнішим, і можуть призвести до помилок, які важко виявити.

Тому, коли операційна система певної версії досягає кінця свого життєвого циклу, порушується питання, чи браузер повинен підтримувати цю вже застарілу версію ОС і як довго вона повинна підтримуватися. На це рішення може вплинути кількість користувачів на старій платформі, так і те, наскільки складно буде здійснювати постійну підтримку.

Бувай, Windows 7 і Windows 8.1

Щодо Windows 7, наразі підтримка здійснюється протягом трьох років після завершення життєвого циклу цієї системи, ймовірно тому, що все ще багато користувачів користуються даною платформою, а також тому, що корпоративні користувачі все ще могли придбати оновлення для обслуговування. Найімовірніше, схожа ситуація і з Windows 8.1. Розширена підтримка Microsoft для Windows 7 закінчилася на початку 2023 року, як і підтримка Windows 8.1.
На цьому етапі для кожної версії ОС перед розробниками рушіїв браузерів виникає питання, чи слід їм продовжувати підтримувати ці версії операційних систем або варто видалити адаптації до старих версій.

Ця оцінка повинна враховувати, наскільки складно буде здійснювати підтримку, особливо якщо інструменти розробки (наприклад, компілятори та пакети SDK), які необхідно регулярно оновлювати, щоб мати можливість підтримувати нові версії операційної системи, також перестануть підтримувати застарілі версії. Як тільки це станеться, питання стане ще гострішим: підтримувати застарілі версії ОС чи новіші?

Правильна відповідь – це, звичайно, підтримувати нові версії та попрощатися зі старими.

Таким чином, команда розробників Chromium вирішила припинити підтримку Windows 7 і Windows 8.1 на початку 2023 року. Після того як припиниться підтримка цих версій ОС, розробники почнуть видаляти застарілий код, що зробить запуск файлу на цих версіях практично неможливим.

Чи підтримуватиме Vivaldi Windows 7 і Windows 8.1?

Вибачте, але ні. Через те, що Vivaldi працює на рушії Chromium, ми отримаємо оновлення коду, які видалять підтримку Windows 7 і Windows 8.1 з наступним оновленням ядра до версії Chromium 110, яке буде основою для наступної версії браузера після випуску Vivaldi 5.6.
Схожий приклад був із Linux і підтримкою 32-розрядних систем. У той час, як розробники Chromium припинили підтримку 32-розрядних версій Linux, Vivaldi продовжив випускати нові версії браузера доти, поки Chromium не оновив центральну бібліотеку і не припинив підтримку 32-розрядних версій Linux. Однак деякі дистрибутиви розповсюджують патчі, які допомагають уникнути цієї проблеми. Таким чином, Vivaldi 3.8 є останньою версією із підтримкою 32-розрядних систем.

Рекомендація: переходьте на сучасніші ОС

Коли підтримка операційної системи закінчується, час оновити ОС, принаймні, до новішої версії, хоча в деяких випадках це може означати купівлю нового обладнання (принаймні, знадобиться більше дискового простору і пам’яті, хоча для Windows 10 може знадобитися і новий комп’ютер).
Іншим варіантом оновлення може стати перехід на альтернативну ОС, яка підтримує ваше залізо. Linux, наприклад, підтримує досить застаріле залізо і має запускати 64-розрядні версії на процесорах 10-15 річної давності.

Якщо ви використовуєте комп’ютер з ОС, якій понад 5-6 років, настав час задуматися про перехід на більш сучасну систему, навіть якщо браузери та інші програми все ще працюють. Припинення підтримки – лише питання часу. Якщо ви заздалегідь обміркуєте цей варіант, вам не доведеться виконувати екстрену міграцію (або ризикувати проблемами безпеки). Для вашої системи наявність актуального середовища забезпечить найкращі функції та безпеку.


Джерело: vivaldi.com/blog
Автор: Yngve Pettersen
Переклад: Kurai

Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.